Pohár

Ceny (výběr): MFF Amiens 1999: Zvláštní cena poroty, MFF Pusan 1999: Cena FIPRESCI

Informace o filmu

Online film Pohár

Ceny (výběr): MFF Amiens 1999: Zvláštní cena poroty, MFF Pusan 1999: Cena FIPRESCI

Jednoduchý příběh s komediální nadsázkou líčí, jak tibetské tradice přežívají v dnešním globalizovaném světě a jak se brání jeho svodům, konkrétně fenoménu fotbalu. Film byl natočen v útočišti tibetských uprchlíků v severní Indii na úpatí Himálaje, v oblasti Bir, známé bohatou duchovní tradicí a buddhistickými kláštery. Poněvadž se příběh odehrává v indickém exilu, dotýká se automaticky i čínské okupace, zejména v podobě stesku starého lamy po domově. Snem některých mnichů by jistě bylo složit tibetský fotbalový tým a porazit Čínu. Vášeň pro fotbal se sice příliš neslučuje s buddhistickou filozofií, to však hrdinům nevadí...
Režisér Norbu je významný tibetský lama, známý jako Dzongsar Jamyang Khyentse Rinpočhe, reinkarnace tibetského svatého z 19. století. S filmem se poprvé blíže setkal roku 1992, to se v Londýně seznámil s italským režisérem Bernardem Bertoluccim. Následně pomáhal jako poradce při vzniku jeho snímku Malý Buddha (Little Buddha, 1993), který se částečně natáčel v Norbuově rodném Bhútánu. Film ho zjevně zaujal, a tak odjel studovat do New Yorku, aby mohl sám jeden natočit, s podporou Bertolucciho producenta Thomase se mu to podařilo. Pohár měl po uvedení v Cannes úspěch po celém světě. V roce 2003 uvedl režisér svůj druhý počin Chang hup the gi tril nung (Poutníci a kouzelníci), odehrávající se v nedotčené přírodě Bhútánu.
V Poháru nevystupuje jediný profesionální herec. Většina představitelů hraje sama sebe a ilustrují svůj příběh (podobné události se totiž opravdu staly). Režisér se radil také s mo, prastarým věšteckým řádem, aby věděl, jak má obsadit hlavní role a jak rozvrhnout natáčecí dny. Musel ujistit tibetské herce, že neutrpí karmický trest, pokud budou podle scénáře hrubí na malého mnicha, který je ruší při sledování zápasu. Ostatně televizní záběry jsou opravdu z MS v kopané ve Francii roku 1998. Z filmu čiší klid, pomalost, dětská hravost i mravnost mnichů. Osvěží spousta jemných, vtipných detailů, konfrontujících západní a východní svět (prolínačka plechovky kokakoly na sochu Buddhy). V jednoduchosti je krása a malý, čistý Pohár z dalekých krajů utkví v paměti.
Ondřej Kaláb, 36.LFŠ 2010

   

Trailer

Podobné filmy