Mumie 3D: Tajemství faraonů

Na konci 19. století objevili vědci Rosettskou desku, která umožnila rozluštit hieroglyfy a…

Informace o filmu

Online film Mumie 3D: Tajemství faraonů

Na konci 19. století objevili vědci Rosettskou desku, která umožnila rozluštit hieroglyfy a rozpoutali tak nebývalý zájem o Egypt a jeho dávná tajemství. Egyptománie naplno zasáhla vyšší společnost v Paříži, New Yorku a Londýně.

Když se v 80. letech 19. století objevilo na trhu několik pozoruhodných starožitností, pouze hrstka zasvěcených, kteří dokázali rozluštit hieroglyfy, věděla, že se jedná o pozůstatky faraonů. Navzdory velkému množství energie i peněz, které vědci investovali do výzkumu a vykopávek, se nikomu nepodařilo nalézt hrobku faraona. Až dosud.

Proč nás schránky se zachovalými lidskými ostatky ze starého Egypta tolik fascinují a vzrušují? Je to proto, že se jejich prostřednictvím stírá hranice mezi životem a smrtí? Nebo proto, že díky nim můžeme pronikavým způsobem nahlédnout do dávné minulosti? Ať už je důvodem cokoli, není pochyb o tom, že mumie jsou fascinující důkazy lidské existence. Dávná egyptská civilizace patří, z velké části díky objevům mumií, k nejvíce fascinujícím obdobím v dějinách lidstva.

Film skrze zachované ostatky faraonů odhaluje tajemství starověkého Egypta. Egyptská civilizace, která holdovala procesu mumifikace, nebyla první, poslední ani nejdéle trvající, ale podle mnohých ta nejvýznamnější. Egypťané věřili, že jejich osud řídí vůle různých bohů té doby a že mrtví předci mohou jejich vůli ovlivnit. Doufali, že pokud své předky mumifikují a projeví jim tak úctu, získají větší kontrolu nad svým osudem.

Není to tak dávno, co se mumie mlely na prášek, aby sloužily jako lék na různé choroby pro bohaté Evropany. V 19. a 20. století bylo mnoho z nich zase zničeno nedokonalými vědeckými technikami a neopatrným zacházením. V dnešní době už používají vědci k výzkumu neškodnou počítačovou tomografii. Kromě odhalení faktů dávné minulosti se vědci snaží obnovit DNA mumií a rozluštit starověké texty, aby tak pochopili genetiku moderního člověka a případně zdokonalili současné léčebné postupy. Film sleduje práci předního egyptologa a specialisty na mumie Dr. Boba Briera, který v egyptské tradici mumifikoval dnešní mrtvé tělo a také činnost Dr. A. Corthalsové, specialistky na výzkum DNA, která se snaží získat klíčové genetické informace z těl starověkých mumií a posléze je využít ke zdokonalení léčebných postupů moderní medicíny.

Snímek je zčásti historickou výpravou a zčásti vědeckým dobrodružstvím, jež zobrazuje detailní práci archeologů a vědců, kteří se snaží vytvořit archeologický a genetický obraz starověkých mumií. Za použití nejmodernějších počítačových technologií a dramatického příběhu rekonstruuje film události vedoucí k jednomu z nejvýznamnějších nálezů moderní historie: objevení hrobky 40 mumií, včetně 12 egyptských králů, mezi kterými byl i slavný Ramesse II, ke kterému došlo na konci 19. století.

Film Mumie: tajemství faraonů 3D zavede diváky několik tisíc let nazpět do starověkého Egypta. Kombinace dobrodružství á la Indiana Jones se zloději a poklady s moderním vědeckým dokumentem odhalujícím tajemství naší minulosti. Snímek se díky svému námětu skvěle hodí pro projekci v kině IMAX a ostatních sálech, které využívají velkoplošnou projekční technologii.

Film režíroval Keith Melton (Mystic India, Cirque du Soleil), za kamerou stál Reed Smoot (Mysteries of Egypt, Mystic India) a scénář napsala Arabella Cecil (Kilimanjaro: to the Roof of Africa); tým, který za svou práci získal již několik ocenění. Snímek vznikl v produkci a je distribuován společností Giant Screen Films (Pulse: a STOMP Odyssey, Michael Jordan to the Max) ve spolupráci s Gravity Pictures.

Převzato z: imax.cz

   

Trailer

Štáb

Režisér Keith Melton

Keith Melton

Režie

Herci

Podobné filmy