Láska všemi deseti

Jaro 1958, Francie. 21 letá Rose Pamphyleová žije se svým ovdovělým otcem, bručounem, který…

Informace o filmu

Online film Láska všemi deseti

Jaro 1958, Francie. 21 letá Rose Pamphyleová žije se svým ovdovělým otcem, bručounem, který provozuje vesnický obchůdek. Rose je zasnoubená se synem místního automechanika a zdá se, že jejím údělem bude poklidný život hospodyňky. Ale po takovém životě ona netouží. Odjede do Lisieux v Normandii, kde podstoupí přijímací pohovor na místo sekretářky pojišťovací společnosti, které šéfuje velmi charismatický Louis Echard. Pohovor dopadne katastrofálně, ale Rose aspoň předvede, že umí neuvěřitelně rychle psát na psacím stroji. Mladé ženě se tak nevědomky podaří v Louisovi probudit sklony ke sportovnímu fanouškovství. Rose se pod jeho vedením zúčastní své první soutěže v psaní na stroji. Cesta k opravdovým trofejím je však složitá. Láska ke sportu a k ženě si někdy mohou překážet.

Český distributor, který uvedl komedii v kinech, k filmu dodává:

Romantický příběh o sekretářce, která bojuje o titul mistryně světa v rychlopsaní, ale také o srdce svého zaměstnavatele, však není jen pohádka, jak by se mohlo zdát. Pro obdobný příběh nemusíme chodit daleko. Devítinásobná mistryně světa v záznamu a zpracování textů je Češka. Jmenuje se Helena Zaviačičová, rozená Matoušková – od loňského roku je jejím manželem pan Jaroslav Zaviačič, exprezident světové organizace pořádající tyto soutěže. Talentovaná rychlopísařka a vicemistr světa v psaní na mechanickém stroji se seznámili, jak jinak, během šampionátu.

Všechny světové šampionáty v záznamu a zpracování textů v tomto tisíciletí vyhráli čeští reprezentanti. Helena Zaviačičová (42 let) je devítinásobnou mistryní světa v tomto oboru. V roce 2003 na mistrovství v Římě dosáhla světového rekordu v hodnotě neuvěřitelných 928 čistých úhozů za minutu, tedy 15 a půl úhozu za vteřinu! Jaroslav Zaviačič je jejím trenérem od roku 1989, později i životním partnerem a manželem. Helena převzala Internetovou školu ZAV, která má každým rokem přibližně 50 tisíc žáků a hlavním posláním je další šíření klávesnicové gramotnosti, aby v dnešní digitální době nevyrůstala další generace klávesnicově negramotných lékařů, právníků, policistů, živnostníků atd.

Psaní na stroji či dnes na klávesnici je na vrcholové úrovni sportovní disciplínou, která vyžaduje profesionální přípravu. Soutěž v psaní dnes trvá 30 minut a za každou neopravenou chybu se strhává 100 trestných úhozů.

„V Česku máme velké štěstí, že je naším trenérem Jaroslav Zaviačič, který vymýšlí motivační cvičení pro všechny, od úplných začátečníků až po mistry světa. Asi každému se před startovním hvizdem rozbuší nervozitou srdce, proto se při trénincích zaměřujeme i na odvádění pozornosti a nácviku rušivých situací, například při psaní odečítáme po sedmi od zvoleného třímístného čísla. Na tréninkových soustředěních před mistrovstvím světa píšeme třeba i 8 či 9 hodin denně, ale běžný každodenní trénink tak časově náročný samozřejmě není, důležitá je spíše pravidelnost. Já jsem v začátcích soutěžení bývala také hodně nervózní, ale s přibývajícími zkušenostmi nervozita ubývala. Na druhou stranu určitá úroveň trémy výkonu prospěje, alespoň u mě tomu tak je,“ prozrazuje světová šampiónka Helena Zaviačičová. Světové mistrovství se koná každé dva roky, v roce 2007 se uskutečnilo u nás doma, v Praze.

Film Láska všemi deseti obsahuje řadu scén šampionátů v rychlém psaní na stroji, od lokální soutěže, přes pařížské kolo až po celosvětové mistrovství. Producenti filmu však měli problém do těchto scén najít herečky, které by byly schopné psát dostatečně rychle, aby scény závodů byly přesvědčivé. Spásný nápad byl obrátit se na Českou republiku – v soutěžních scénách můžete vidět tři desítky českých dívek. Nakonec dokonce bylo nutné tyto filmové závodnice opakovaně napomínat, ať nepíší tak rychle. Psaly totiž viditelně rychleji než hlavní hrdinka, která měla ve scéně závodu zvítězit.

„Když se ve Francii ani Belgii nenašlo dost hereček pro roli rychlopísařek do filmu Láska všemi deseti, obrátil se producent na ČR ve chvíli, kdy probíhalo tréninkové soustředění na šampionát 2011, konaný v Paříži. Hlavní město Francie tak nejlepší české závodnice spolu s nejlepšími studentkami Obchodní akademie Valašské Meziříčí navštívily v jednom roce třikrát – z toho dvakrát při natáčení filmu,“ říká Jaroslav Zaviačič.

Zdroj: ČT

oficiální text distributora,    

Trailer

Podobné filmy