Czech Mate - In Search of Jiří Menzel

Dokumentární snímek s pracovním názvem “Czech Mate - In Search of Jiří Menzel" z indické…

Informace o filmu

Online film Czech Mate - In Search of Jiří Menzel

Dokumentární snímek s pracovním názvem “Czech Mate - In Search of Jiří Menzel" z indické produkce Dungarpur Films se po šestiletém natáčení právě stříhá v pražském postprodukčním studiu MagicLab. Za filmem stojí dokumentarista, reklamní režisér, archivista a restaurátor Shivendra Singh Dungapur, kterého za svých studiích na Film and Television Institute v Puné silně ovlivnila tvorba Jiřího Menzela, konkrétně film Ostře sledované vlaky. V roce 2010 přicestoval do České republiky, kde se s Jiřím Menzelem poprvé osobně setkal v jedné pražské kavárně, kde se zrodila myšlenka na výrobu celovečerního dokumentu, který by analyzoval filmovou tvorbu Jiřího Menzela a dalších významných osobností Československé nové vlny.

V dokumentu vystupují filmaři jako Věra Chytilová, Ivan Passer, Miloš Forman, Juraj Jakubisko a Jan Schmidt, z mladší generace například Radim Špaček, Jan Svěrák, Bohdan Sláma či Jan Hřebejk. Kameraman Miroslav Ondříček pro film poskytl svůj úplně poslední rozhovor. K Menzelově a další československé tvorbě se vyjadřují světoví tvůrci jako čerstvý držitel Zlaté palmy z Cannes Ken Loach, Woody Allen, polský režisér Andrzej Wajda nebo maďarský držitel Oscara za film Mefisto István Szabó.

Natáčení probíhalo v České republice a na Slovensku, jedna scéna se točila i na filmových lokacích ze snímku Ostře sledované vlaky v železniční stanici Loděnice u Berouna, jeden z posledních natáčecích dnů se uskuteční na slavnostní premiéře posledního filmu Jana Němce Vlk z Královských Vinohrad, která se uskuteční 14.září v prostorách pražského kina Lucerna. Premiéra je naplánována na začátek roku 2017.

Shivendra Singh Dungarpur (1969) je indický režisér, producent, filmový archivista a restaurátor. V roce 2001 založil produkci Dungapur Films, pod kterou natočil přes 600 reklam a několik dokumentů a krátkých filmů. Dlouhobě se věnuje prezervaci indického filmového dědictví, proto založil neziskovou organzici Film Heritage Fund. Jeho celovečerní dokument Celluloid Man z roku 2012 o životě P. K. Naireho, zakladatele Národního filmového archivu v Indii, se dostal do výběru více než 50 filmových festivalů, včetně těch v Rotterdamu, Hong Kongu či Edinburgu.

MagicLab vznikl v roce 2009, během 7 let se podílel na tvorbě více než 40 českých i zahraničních filmů, v poslední době koprodukoval řadu osobitých debutů, například psychologické drama David či duchovní komedii Cesta do Říma. Mezi další snímky patří polsko-český krimithriller Červený pavouk, který se objevil v hlavní soutěži na MFF Karlovy Vary či detektivka Rudý kapitán, pro které MagicLab vyráběl na 380 vizuálních efektů. Momentálně se ve studiu dokončuje životopisný snímek Masaryk. V novém filmu režiséra Julia Ševčíka se české lokace díky filmovému architektovi Milanu Býčkovi a vizuálním efektům promění na New York z období druhé světové války, okolí Mánesova mostu se zase po práci trikařů stane novým domovem Westminsterského paláce.
KLÁRA SKŘENKOVÁ, MAGIC LAB

oficiální text distributora,    

Trailer

Podobné filmy