California Dreamin' (bez konce)

Celovečerní debut, jehož název pochází ze songu od The Mamas & The Papas, vytvořil Cristian Nemescu…

Informace o filmu

Online film California Dreamin' (bez konce)

Celovečerní debut, jehož název pochází ze songu od The Mamas & The Papas, vytvořil Cristian Nemescu (1979-2006) s epickým rozmachem. Černobílý prolog začíná bombardováním za 2. světové války, epilog končí v roce 2004. Tématem této groteskní metafory, jejíž dosah je globální, není nic menšího než konfrontace slabosti a síly, vztah Davida a Goliáše, konkrétně Rumunska a USA. Malý člověk z východní Evropy není schopen rovnocenných vztahů s okolním světem. Je buď zpupný, nebo servilní, ale každopádně zkorumpovaný; chová se jak sluha, nebo jako podrazák. Velmoc je vnímána coby vysněná síla, která touhy slabých ustavičně šálí. Má však po ruce rétoriku, jíž umí vzbudit iluzi přátelství. Nemescu předvádí božskou komedii, theatrum mundi, ohňostroj (doslova), caragialovský karneval. Jistou šanci dává pouze nevinným mladým lidem, kteří se musejí vyrovnat s neblahým vlivem otců.
„Komický thriller" California Dreamin' dokázal, že minimalismus nemusí být jedinou cestou rumunské nové vlny. Film inspirovaný skutečnou událostí z bombardování Jugoslávie strhne prudkým tempem, podvratnými šlehy, neurotizující kamerou. Dílo nebylo dokončeno a zůstalo v torzu nakynutějším, než autor původně zamýšlel. Údajně měl v plánu materiál sestříhat, aby se vešel do dvou hodin. V noci z 24. na 25. srpna 2006 došlo v Bukurešti k tragédii. Do taxíku, jímž se Nemescu a zvukový mistr Andrei Toncu vraceli ze střižny, narazilo porsche řízené silničním pirátem britsko-pákistánského původu. Ten byl tři roky poté odsouzen na šest let do vězení.
Kritik Alex. Leo Şerban ocenil dobře napsaný scénář, skvělé herce, okamžiky filmu-pravdy a styl díla označil za „magický neorealismus". „Za daných okolností jsou tu nevyhnutelné kazy, prodlevy, nadbytečné scény, nepravděpodobnosti, zvláště v poslední třetině. Komu to vadí? Máme tu živé nuance a detaily, vzrušující ve své rozvolněné bujnosti, částečně díky neklidné, střelhbité ruční kameře, jež umí zaplnit každý cíp širokého plátna," liboval si britský kritik Kieron Corless v Sight & Sound. Recenzentka Variety Alissa Simonová psala o „černé komedii bezmála shakespearovských rozměrů". V rumunských kinech film zhlédlo 22 tisíc diváků.
Jaromír Blažejovský
Letní filmová škola 2011

oficiální text distributora,    

Trailer

Podobné filmy